Directed by:
Karel SmyczekScreenplay:
Ivo PelantCinematography:
Kristian HynekComposer:
Zdeněk JohnCast:
Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý (more)Episodes(6)
Cast
Vladimír Hrabánek
Czechoslovakia
Best series:
Arabela (1980) (series)
The Visitors (1983) (series)
F. L. Věk (1970) (series)
Igor Chaun
Czechoslovakia
Best series:
Česká soda (1993) (series)
Kancelář Blaník (2014) (series)
Panoptikum Města pražského (1987) (series)
Kateřina Pindejová
Czechoslovakia
Best series:
Wasteland (2016) (series)
Czech Century (2013) (series)
Největší z Pierotů (1990) (series)
Dana Hlaváčová
Czechoslovakia
Best series:
Lekár umierajúceho času (1983) (series)
Kamarádi (1969) (series)
Satan's Stratagem (2009) (series)
Marcela Martínková
Czechoslovakia
Best series:
Adventure of Criminalistics (1989) (series)
Hamster in a Nightshirt (1987) (series)
Rozsudek (1970) (series)
Lucie Juřičková
Czechoslovakia
Best series:
The Defender (2021) (series)
The Sleepers (2019) (series)
Cops and Robbers (2001) (series)
Bohumil Vávra
Austria-Hungary
Best series:
There Were Five of Us (1994) (series)
Adventure of Criminalistics (1989) (series)
Muž v pozadí (1995) (series)
Vilém Besser
Czechoslovakia
Best series:
Ctná paní Lucie (1972) (series)
Adam a Eva (1984) (series)
Slavné historky zbojnické (1985) (series)
Ljuba Krbová
Czechoslovakia
Best series:
Major Case Squad (2014) (series)
There Were Five of Us (1994) (series)
World under Head (2017) (series)
Rostislav Kuba
Czechoslovakia
Best series:
There Were Five of Us (1994) (series)
Lekár umierajúceho času (1983) (series)
Zlá krev (1986) (series)
David Novotný
Czechoslovakia
Best series:
Okresní přebor (2010) (series)
Kukačky (2021) (series)
The Fourth Star (2014) (series)
Jiří Hálek
Czechoslovakia
Best series:
Byli jednou dva písaři (1972) (series)
Z hříček o královnách (1994) (series)
Velmi uvěřitelné příběhy (1991) (series)
Petr Skarke
Protectorate of Bohemia and Moravia
Best series:
Adventure of Criminalistics (1989) (series)
The Train of Childhood and Expectation (1985) (series)
Arabela (1980) (series)
Jana Vaňková
Czechoslovakia
Best series:
Moje kone vrané (1980) (series)
Země úsměvů a snů (1970) (series)
Synové a dcery Jakuba skláře (1985) (series)
Gabriela Wilhelmová
Protectorate of Bohemia and Moravia
Best series:
There Were Five of Us (1994) (series)
Adventure of Criminalistics (1989) (series)
The Train of Childhood and Expectation (1985) (series)
Martin Hron
Czechoslovakia
Best series:
Slavné historky zbojnické (1985) (series)
Tajemství proutěného košíku (1977) (series)
Třetí patro (1985) (series)
Radan Rusev
Czechoslovakia
Best series:
Adventure of Criminalistics (1989) (series)
Tisícročná včela (1983) (series)
Gagman (1987) (series)
Růžena Rudnická
Czechoslovakia
Best series:
The Ambulance (1984) (series)
Třetí patro (1985) (series)
Dynastie Nováků (1982) (series)
Bronislav Poloczek
Poland
Best series:
Adventure of Criminalistics (1989) (series)
The Train of Childhood and Expectation (1985) (series)
Arabela (1980) (series)
Jitka Zelenohorská
Czechoslovakia
Best series:
The Sinful People of Prague (1968) (series)
Arabela (1980) (series)
The Visitors (1983) (series)