Cast
Alois Švehlík
Protectorate of Bohemia and Moravia
Best movies:
Forbidden Dreams (1986)
Burning Bush (2013) (TV movie)
The Black Barons (1992)
Jana Březinová
Protectorate of Bohemia and Moravia
Best movies:
Hamlet (1986) (theatrical recording)
Run, Waiter, Run! (1980)
The Millennial Bee (1983)
Bronislav Poloczek
Poland
Best movies:
How to Get Dad Into Reform School (1978) (TV movie)
Hotovo, konec! (2003) (theatrical recording)
Forbidden Dreams (1986)
Pavel Nový
Czechoslovakia
Best movies:
Amadeus (1984)
Hřbitov pro cizince (1991) (TV movie)
I Enjoy the World with You (1982)
Karel Augusta
Czechoslovakia
Best movies:
Run, Waiter, Run! (1980)
All My Compatriots (1968)
Joachim, Put It in the Machine (1974)
Dalimil Klapka
Czechoslovakia
Best movies:
Adventures of Robinson Crusoe, a Sailor from York (1981)
The Girl on the Broomstick (1971)
Saturnin (1994)
Jiří Datel Novotný
Protectorate of Bohemia and Moravia
Best movies:
Hitler: The Rise of Evil (2003) (TV movie)
Cops and Robbers (2001) (series)
The Downfall of the Secluded Berhof (1983)
Jan Přeučil
Czechoslovakia
Best movies:
Forbidden Dreams (1986)
Muž v pozadí (1995) (series)
Four Murders Are Enough, Darling (1970)
Oleg Reif
Czechoslovakia
Best movies:
Dařbuján a Pandrhola (1959)
You Are a Widow, Sir (1970)
Alena (1947)
Jan Skopeček
Czechoslovakia
Best movies:
Higher Principle (1960)
Give the Devil His Due (1984)
Marecek, Pass Me the Pen! (1976)
Karel Urbánek
Czechoslovakia
Best movies:
Věc Makropulos (1970) (theatrical recording)
Egyptologové (1974) (TV movie)
Muži jdou v tmě (1975) (TV movie)
Ondřej Vetchý
Czechoslovakia
Best movies:
Give the Devil His Due (1984)
The Elementary School (1991)
Major Case Squad (2014) (series)
Josef Větrovec
Czechoslovakia
Best movies:
The Stolen Airship (1966)
Byl jednou jeden dům (1974) (series)
Svatební cesta do Jiljí (1983) (TV movie)
Josef Vondráček
Czechoslovakia
Best movies:
My Sweet Little Village (1985)
Revizor (1971) (theatrical recording)
Hráči (1983) (theatrical recording)