Directed by:
Vladimir KhotinenkoScreenplay:
Arif AlievCinematography:
Ilya DyominComposer:
Aleksei RybnikovCast:
Marat Basharov, Pyotr Kislov, Michał Żebrowski, Violetta Davydovskaya, Aleksandr Baluev, Mikhail Porechenkov, Dmitri Ulyanov, Artur Smolyaninov (more)Plots(1)
After the brutal slaughter of Tsar Boris Godunov and his family, Russia descends into chaos. Guided by faith and mysticism, Andrey, the only witness to the massacre, transforms himself from servant to cavalier and sets off on a quest to save Princess Ksenia, the missing daughter of Godunov. Andrey joins forces with Prince Pozharski, the people's army leader, and faces down the Polish army in an explosive, blood-soaked battle for Moscow. (official distributor synopsis)
(more)Cast
Natalya Nozdrina
Soviet Union
Best movies:
The Sovereign's Servant (2007)
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Ticket to Vegas (2013)
Darya Brankevich
Best movies:
Pavel Sborshchikov
Best movies:
Gibel imperii (2005) (series)
Wolfhound (2006)
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Aleksandr Andrienko
Soviet Union
Best movies:
Cinderella (2012)
Antikiller 2: Antiterror (2003)
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Sergey Makarov
Soviet Union
Best movies:
Gibel imperii (2005) (series)
The Thief (1997)
Děň vyborov (2007)
Sergey Vlasov
Soviet Union
Best movies:
Fortress of War (2010)
Žila-byla odna baba (2011)
Zoya (2020)
Ramón Langa
Spain
Best movies:
The Ministry of Time (2015) (series)
Goya's Ghosts (2006)
Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto (1995)
Владимир Рублев
Best movies:
Idiot (2003) (series)
Khrustalyov, My Car! (1998)
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Виктор Пипа
Best movies:
Gibel imperii (2005) (series)
Demons (2014) (series)
The Sovereign's Servant (2007)
Evgeniy Kulakov
Soviet Union
Best movies:
Pitěr FM (2006)
Antikiller 2: Antiterror (2003)
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Aleksey Fursenko
Soviet Union
Best movies:
The Best Movie (2008)
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Gloss (2007)
Игорь Сигов
Soviet Union
Best movies:
Franz+Polina (2006)
The Priest (2009)
Processes (2023) (series)
Tamara Mironova
Soviet Union
Best movies:
Short stories (2012)
Franz+Polina (2006)
The Lover (2002)
Тимур Савин
Soviet Union
Best movies:
Cinderella (2012)
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Ballada o bombere (2011)
Grigoriy Dantsiger
Soviet Union
Best movies:
Gibel imperii (2005) (series)
Tri muškeťora (2013)
Twilight (2005)
Andrey Morozov
Best movies:
Deja vu (1990)
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Andrey Golubev
Best movies:
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Last Armoured Train (2006)
Sergey Shimko
Soviet Union
Best movies:
The Priest (2009)
Dneiperline: Love and War (2009)
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Violetta Rudneva
Best movies:
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
The Spot (2006)
Yulianna Mikhnevich
Soviet Union
Best movies:
1612: Chroniki smutnogo vremeni (2007)
Exclusion Zone (2020)