Australia,
2010, 7 h 12 min
(Length: 52–55 min)
Cinematography:
Robert HumphreysCast:
Richard Roxburgh, Matt Day, Jeanette Cronin, Matthew Walker, Sacha Horler, Hugo Weaving, Nicholas Hope, Donald McDonald, Adrienne Pickering, Danielle Cormack (more)Episodes(8)
-
R vs Murray (S01E01)
-
R vs Marx (S01E02)
-
R vs Dana (S01E03)
-
R vs Lorton (S01E04)
-
R vs Chandler (S01E05)
-
R vs Langhorn (S01E06)
-
R vs Tanner (S01E07)
-
R vs Corella (S01E08)
Cast
Richard Roxburgh
Australia
Best series:
The Crown (2016) (series)
Rake (2010) (series)
Catherine the Great (2019) (series)
Matt Day
Australia
Best series:
Underbelly (2008) (series)
Rake (2010) (series)
Farscape (1999) (series)
Jeanette Cronin
Best series:
Rake (2010) (series)
Janet King (2014) (series)
Secret City (2016) (series)
Matthew Walker
New Zealand
Best series:
Rake (2010) (series)
Legend of the Seeker (2008) (series)
Home and Away (1988) (series)
Sacha Horler
Australia
Best series:
Rake (2010) (series)
Farscape (1999) (series)
Jack Irish (2016) (series)
Hugo Weaving
Nigeria
Best series:
Patrick Melrose (2018) (series)
Bangkok Hilton (1989) (series)
Slow Horses (2022) (series)
Nicholas Hope
UK
Best series:
Gallipoli (2015) (series)
Ash vs Evil Dead (2015) (series)
The Artful Dodger (2023) (series)
Donald McDonald
Best series:
Rake (2010) (series)
Adrienne Pickering
Australia
Best series:
Rake (2010) (series)
Sea Patrol (2007) (series)
All Saints (1998) (series)
Danielle Cormack
New Zealand
Best series:
Wentworth (2013) (series)
Ash vs Evil Dead (2015) (series)
Underbelly (2008) (series)
Geoff Morrell
Australia
Best series:
Please Like Me (2013) (series)
Captain James Cook (1987) (series)
Rake (2010) (series)
Steve Le Marquand
Australia
Best series:
Wentworth (2013) (series)
Underbelly (2008) (series)
Rake (2010) (series)
Matthew Moore
Australia
Best series:
Rake (2010) (series)
Home and Away (1988) (series)
Me & My Monsters (2010) (series)
Lisa McCune
Australia
Best series:
Rake (2010) (series)
The Potato Factory (2000) (series)
Blue Heelers (1994) (series)
Zoe Coyle
Best series:
Rake (2010) (series)
Farscape (1999) (series)
The Lost World (1999) (series)
Ryan Johnson
Australia
Best series:
Boardwalk Empire (2010) (series)
Upright (2019) (series)
Underbelly (2008) (series)
Fiona Press
Best series:
Upright (2019) (series)
Rake (2010) (series)
Secret City (2016) (series)
Richard Carter
Best series:
Rake (2010) (series)
Farscape (1999) (series) - actor, narrator
Blue Heelers (1994) (series)
Tanya Goldberg
Best series:
Rake (2010) (series)
All Saints (1998) (series)